Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin zor durumda kalmasını engellemek ve aynı zamanda başarılarını ödüllendirmek amacıyla burs olanakları sunmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde eğitim ve gereksinim kriterlerine dayalı burslar verilmektedir.

Bu bursların türleri ve kriterleri her yıl Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Burs Koordinatörlüğü (YÜBUK) tarafından belirlenir.

BURS ÇEŞİTLERİ

2020 - 2021 eğitim öğretim süresince toplamda 220 öğrenciye olmak koşuluyla, öğrenci başına aylık 250 TL 6 ay süresince maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere eğitim bursu verilmektedir.

Öğrenci seçimi birimlerin Burs Koordinatörlüğü Temsilciler Meclisi Üyesleri tarafından belirlenmektedir.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 2020 - 2021 eğitim - öğretim Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgeleri hariç diğer bölgelerden gelen toplamda 50 öğrencinin sömestr tatilinde gidiş dönüş uçak/ otobüs bilet ücretleri karşılanmıştır.

Öğrencilerin ekonomik gereksinimlerine göre 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Diyanet Vakfı Yurt Müdürlüğünün üniversitemiz için tahsis ettiği 37 kişilik barınma bursu için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Burs Koordinatörlüğü Temsilciler Meclisi Üyeleri tarafından belirlenen 37 öğrenciye barınma desteği sağlanmıştır.

Başarılı öğrencileri desteklemek amacıyla 2020-2021 Öğrenci Seçme Sınavında başarı sıralamasında Türkiye genelinde ilk 5000’e giren ve üniversitemize 1. tercihle kayıt yaptıran 3 Tıp Fakültesi öğrencimize ayda 250 TL olmak üzere öğrenim süresi bitene kadar başarı bursu verilmeye başlanmıştır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vakfı tarafından, 2020-2021 eğitim–öğretim yılında üniversitemizde öğrenim gören ve ekonomik desteğe ihtiyacı olan ve mülakat sınavıyla belirlenen toplamda 14 öğrenciye 5 ay süresince aylık 250 TL burs verilmiştir.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Burs Koordinatörlüğü Temsilciler Meclisi Üyeleri tarafından ekonomik desteğe ihtiyacı olan toplamda 500 öğrenciye muhtelif kışlık giyim desteğinde bulunulmuştur.