SIK SORULAN SORULAR

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yaklaşık 21 bin öğrenci eğitim almaktadır .

Van Yüzüncü Yıl Üniversite olarak öğrencilerimiz öğrenim süreleri boyunca Kısmı Zamanlı Öğrenci Çalıştırma kapsamında üniversitemizin çeşitli bölümlerinde görev alabilmektedir.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak engelli öğrencilerimiz için özellikle kampüs ortamı bakımından hassasiyet gösteriyoruz.Dersliklerin olduğu katlar, derslikler, ortak kullanım alanları ve konferans salonlarımız engelsiz bir kampüs ortamı sunmaktadır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak öğrencilerimizin, akademik ve idari kadromuzun bilgi ihtiyaçlarını dikkate alarak doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarının kullanıcının hizmetine sunulmasını misyon edinen kütüphanemiz; kullanıcısına gerekli olan bilgi kaynaklarını, günümüzün teknolojisine uygun olarak en kısa sürede sağlamayı amaçlıyor. Bu çerçevede kütüphanemizin amacı, ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi kütüphaneler arasında yer almaktır.

Üniversitemizde ilgi alanınıza göre zamanlarınızı değerlendirebileceiğiniz çeşitli öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir.

Mazeretiniz sebebi ile eğitiminize bir süre ara vermeniz gerekiyor ise bunu bir dilekçe ve ekli belgelerle ilgili Fakülte Dekanlıklarına, Yüksekokul/Meslek Yüksekokul Müdürlüklerine Üniversitemiz Akademik Takviminde belirlenen tarihler içerisinde başvuru yapmanız gerekir

Üniversiteden ayrılmak isteyen öğrencinin bir dilekçeyle kayıtlı olduğu birime başvurması halinde kayıt silme işlemi gerçekleşir.

Bağlı olduğunuz Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri ile görüşerek doğrudan öğrencilerin askerlik tecil işlemleri yapılabilmektedir.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne kayıtlar iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi e-Devlet kapısı üzerinden ikincisi ise Üniversitemize kayıt tarihleri içerisinde gelerek kayıt yaptırma şeklindedir.

Kayıt tarihleri yaklaştığında üniversite sayfamızdan kayıt duyurularında yayınlanacaktır ve hangi belgelerin getirmesi gerektiği duyurularda belirtilecektir.

Kazanan öğrenciler bizzat kendileri kimlikleriyle beraber gelmeleri veya gelememeleri durumunda noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler gelerek kaydı gerçekleştirebilir.

Kayıt tarihleri ÖSYM tarafından belirlenmektedir ve belli olduktan sonra sonra sitemizde yayınlanarak duyuru yapılacaktır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu yetkisi altında olan bu konu ile üniversitemizin bir bilgisi bulunmamaktadır.

Ders kaydı yapmayan öğrenciler yasa gereği ders kaydı olmadığı sürelerde öğrencilik haklarından faydalanamazlar ve öğrenci belgesi talep edemezler.

Ders kaydınızı kesinleştirdikten sonra eksik veya fazla ders olması durumda bu ekleme çıkarma işlemlerini danışmanınız tarafından yapılması gerekmektedir.

Öğrenim ücretleri Bakanlar Kurulunca Resmi Gazetede ilan edilir. İlan edilmesinin ardından Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı internet sitesinde duyurulur.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne yapmış olduğunuz kaydınız Üniversitemizce onaylandıktan sonra e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz.